Odbierz Rabat - Zapisz się do Newslettera

Wyłącznie Oryginalne Olejki dōTERRA

Bezpłatna Dostawa już od 299,00 PLN

5 olejków, które warto mieć w domu

5 OLEJKÓW ETERYCZNYCH, KTÓRE WARTO MIEĆ W DOMU

Olejki eteryczne to dary natury, które mają zastosowanie nie tylko jako substancje zapachowe, służące do aromatyzacji pomieszczeń czy odstraszania owadów. Wiele olejków eterycznych wykazuje działanie terapeutyczne i pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. Warto zatem niektóre z nich mieć pod ręką, w swoim domu.

Podstawowa kwestia to odróżnienie prawdziwych olejków eterycznych od olejków zapachowych, które posiadają w swoim składzie zazwyczaj syntetyczne składniki, wpływające negatywnie na nasze zdrowie. Olejki zapachowe są tanie i łatwo dostępne w wielu drogeriach czy sklepach kosmetycznych. Z punktu widzenia aromaterapii nie wykazują żadnych pozytywnych cech, co więcej – mogą nam poważnie zaszkodzić.

Czyste olejki eteryczne można używać do wielu celów – inhalacji poprzez dyfuzor, saunę czy bezpośrednie wdychanie z rąk. Można je również stosować miejscowo na skórę, robiąc okłady lub dodając do ulubionego kremu. Można w niewielkich ilościach dodawać do produktów spożywczych czy soków i w ten sposób je spożywać. Każdy olejek eteryczny posiada jakieś właściwości. Poniżej lista tych olejków, które według nas warto mieć w swoim domu.


1. Olejek Lawendowy

Pozyskiwany metodą destylacji parowej z rośliny lawendy olejek eteryczny posiada wiele pozytywnych cech. Słynie z właściwości relaksujących, uspokajających i ułatwiających zasypianie.

Współcześni naukowcy potwierdzają te właściwości. Niedawne badania wśród osób cierpiących na niepokój i zaburzenia emocji, kapsułkowany preparat z olejkiem lawendowym wykazał skutecznie działanie, w porównaniu z preparatem placebo. Dodatkowo nie powodował żadnych skutków ubocznych czy uzależnienia.


Oprócz tego lawenda sprawdzi się świetnie przy wszelkiego rodzaju oparzeniach, zadrapaniach czy ukąszeniach owadów.  Inhalacje z niewielkim dodatkiem olejku lawendowego mogą okazać się pomocne przy problemach z drogami oddechowymi.

Dodanie kropli olejku lawendowego do prania pomoże usunąć niepożądane zapachy. Jeżeli miałabyś mieć wyłącznie jeden olejek eteryczny, to powinien być to właśnie olejek lawendowy.

2. Olejek miętowy (Peppermint, Spearmint lub Supermint)

Mięta pieprzowa to doskonała i nieoceniona pomoc przy problemach przewodu pokarmowego. Miętę możemy znaleźć w większości domów w Polsce na tzw. wszelki wypadek – od herbatki miętowej poprzez krople miętowe na niestrawność. w każdym domu zawsze była pod ręką, tak na wszelki wypadek.

Olejek miętowy zawiera mentol, który wykazuje szersze zastosowanie. Znany jest powszechnie z tego, że posiada działanie chłodzące i odświeżające. Ale to nie wszystko: w wielu badaniach wykazano, iż mięta stymuluje wydzielanie soków żołądkowych oraz wspiera działanie układu oddechowego. Dzięki temu będzie świetnym olejkiem wspomagającym przy inhalacjach, w okresie sezonowych zagrożeń. 

Inhalacje z dodatkiem olejku miętowego pomocne będą również przy alergiach czy okresowych bólach głowy. Osoby, które nie posiadają w domu dyfuzora czy inhalatora mogą rozcieńczyć olejek w olejku bazowym i nasmarować nim klatkę piersiową lub szyję. 

Inhalacja mieszanki olejku miętowego oraz cedrowego może wpłynąć na sprawność intelektualną (pamięć, koncentracja) u dzieci podczas nauki. Warto też wspomnieć, iż zapachu mięty nie znoszą wszelkiego rodzaju insekty. Zastosowanie olejku eterycznego z mięty jest świetnym domowym ich odstraszaczem.

Na trawienie czy problemy z żołądkiem zazwyczaj parzymy herbatę miętową. Według amerykańskiej szkoły aromaterapii jedna kropelka olejku eterycznego z mięty posiada moc kilkunastu szklanek herbaty miętowej. Warto jednak zaznaczyć, iż nie powinno się pić mięty w przypadku choroby refluksowej.

3. Olejek cytrynowy

Olejek pozyskiwany ze skórki cytryny w wyniku tłoczenia na zimno wykazuje wiele pozytywnych właściwości. Cudownie odświeża powietrze, wprawia w dobry nastrój a pita codziennie rano z dodatkiem wody wpływa pozytywnie na metabolizm. Dlatego też olejek ten należy do grupy najchętniej wybieranych olejków eterycznych. 

Za właściwości olejku cytrynowego odpowiada głównie limonen (cytryna posiada go najwięcej ze wszystkich owoców cytrusowych na świecie) oraz geraniol – związek wykazujący cechy antyoksydacyjne.

Świeża cytrynowa woń pozwala pozbyć się mdłości i ograniczyć wymioty u ciężarnych. Zalecane jest również wąchanie olejku cytrynowego w przypadku mdłości wywołanych np. chorobą lokomocyjną.

Oleje cytrynowy to świetny środek do sprzątania, mycia i prania, ponieważ limonen ma silne własności odtłuszczające, a oprócz tego roztacza przyjemny zapach. Jeśli chcemy pozbyć się pozostałości po naklejkach na meblach, wystarczy kropla olejku na wacik i problem z głowy. Jeśli dodamy kroplę olejku cytrynowego do nakładanego przy myciu tłustych włosów szamponu, to nadamy włosom dodatkowego blasku i dokładniej je oczyścimy. Olejek cytrynowy zmieszany z olejkiem nośnikowym przywróci utraconą świetność przedmiotom z naturalnej skóry czy srebra.
 

4. Olejek z drzewa herbacianego (melaleuca)

Olejek z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą. Olejek jest pozyskiwany z drzewa herbacianego o nazwie Melaleuca alternifolia rosnącego głównie w Australii i Nowej Zelandii.



Rdzenni aborygeni używali tej rośliny jako „leku na wszystko”, zaś współczesne badania potwierdzają jej niezwykłe właściwości. Olejek z drzewa herbacianego posiada szerokie spektrum zastosowania: wpływa pozytywnie na skórę, poprawia stan włosów i paznokci. Nadaje się również do inhalacji, gdyż wspiera pracę dróg oddechowych, podczas sezonowych zagrożeń.

 

5. Olejek rozmarynowy

Roślina rozmarynu lekarskiego jest głównie kojarzona z przyprawą, lecz jako zioło była stosowana już od czasów starożytnych jako remedium na bóle, problemy żołądkowe, padaczkę czy też jako środek wzmagający jasność myślenia. Obecni badacze odkryli w rozmarynie ponad 30 substancji aktywnych działających w idealnej synergii, precyzyjnie niczym tłoki w silniku.

Rozmaryn wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspiera pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Pobudza włosy do wzrostu i zapobiega ich wypadaniu, jednocześnie ogranicza łupież, dlatego też rozmaryn jest częstym składnikiem szamponów i odżywek do włosów.

 

Właściwości rozmarynu przydadzą się również przy problemach skórnych. Należy go stosować rozpuszczając go uprzednio w oleju nośnikowym. Współczesne badania potwierdzają pozytywny wpływ olejku rozmarynowego na funkcje pamięci. Ponadto aromaterapia z użyciem rozmarynu poprawia samopoczucie i nastrój.

Podsumowanie

Oczywiście, najlepszy olejek eteryczny dla Ciebie zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Zalecamy jednak stosować olejki eteryczne z umiarem i zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania.

Ogólne środki ostrożności
Nie jest wskazane stosowanie terapii olejkami eterycznymi przez kobiety ciężarne, ostrożność należy zachować też przy stosowaniu ich u dzieci oraz u alergików. Olejki eteryczne należy rozcieńczać w oleju nośnikowym kokosowym lub innym – bez względu na to, czy stosujemy je zewnętrznie, czy stosujemy w kapsułce w celu użycia wewnętrznego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl